czwartek, 12 listopada 2015

Perfekcyjny kącik nieperfekcyjnej Pani Domu #3

Moi drodzy!

Wyznam szczerze, że czas mnie ostatnio nie oszczędza, ale nie wyobrażam sobie przestać do Was pisać! Tym samym wstałam dziś o wiele wcześniej niż zawsze i z weną oraz werwą do działania postanowiłam opublikować kolejny post z Kącika Pani Domu, a w nim bohaterzy wcale nie tacy młodzi...

Kawa i herbata to podstawa w każdej kuchni. Ile razy będąc w odwiedzinach lub goszcząc znajomych słyszymy zdanie: „Kawę, herbatę?”. Osobiście nie wyobrażam sobie nie mieć w szafce zapasu tych dwóch produktów. Nie znam również osoby, która nigdy w życiu nie spróbowałaby któregoś z tych napoi (poza dziećmi, którym jak wiadomo kawa nie jest wskazana). Wśród nas z pewnością znajdują się grupy kawoszy i miłośników herbat. Ja uwielbiam kawę, o czym wiedzą już chyba wszyscy, za to mój ukochany jej nie znosi, a dzień bez herbaty uważa za stracony :)



Co nieco historii...

Odkrycie kawy datuje się na przełom XIII/XIV wieku. Teoria głosi, że kupcy arabscy dostarczyli owoce kawowca do Jemenu, gdzie zaczęto je prażyć, a w efekcie otrzymano napój. Nasiona były jednak wykorzystywane dużo wcześniej. Już w I tysiącleciu p.n.e. gotowano je z masłem i solą i spożywano jako danie.

Jeśli chodzi o herbatę to jej historia jest jeszcze dłuższa. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pojawiają się już 5 tys. lat temu! Oczywiście krajem, który jako pierwszy się nią delektował, były Chiny. Legenda głosi, że smak herbaty odkryty został przez jednego z cesarzy przez przypadek. W wyniku powiewu wiatru kilka liści spadło z drzewa prosto do gotującego się garnuszka z wodą. Zaparzyły się one, zabarwiając wodę i nadając jej przyjemny aromat. Po spróbowaniu trunku cesarz poczuł orzeźwiający smak herbaty, a niedługo potem stała się ona popularnym napojem w całym kraju.



Herbata i kawa towarzyszą nam zatem od wielu setek lat. Zaryzykuje stwierdzenie, że obecnie każdy ma w domu oba produkty. W jaki sposób są one jednak przez nas przechowywane?

Przechowywanie herbaty

1) Bambusowy Tea Box
Sklep: Depot
Wymiary: 32 x 20 x 6,5 cm
Skład: 8 przegródek
Cena: 7 euro



Herbaty najczęściej kupić można w kartonowych opakowaniach. Większość z nich nie ma jednak możliwości ponownego zamknięcia, dlatego też po otwarciu kartonika torebki z herbatą stoją praktycznie na zewnątrz, przez co szybko wietrzeją i tracą swój aromat. Już od prawie roku przechowuje moje herbaty w pudełku, który widzicie powyżej. Bambus jest naturalnym materiałem i już kilka setek lat temu używano go (w postaci bambusowej plecionki), by herbata utrzymała dłużej swoją woń i nie pogorszyły się jej walory smakowe. Opakowanie jest szczelne i daje efekt próżni. Szklana „góra” jest bardzo praktyczna: widzimy, co znajduje się w pudełku i stanowi ona również dodatkowe domknięcie – torebki z herbatą nie ulegają przemieszczeniu, są one także zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi.


























2) Puszka na herbatę
Sklep: Kik
Kolor: Fioletowy
Cena: 1 euro


O ile z torebkami herbat większość z nas sobie poradzi, to trudność może sprawić herbata sypana. W specjalnych herbaciarniach i sklepach ze zdrową żywnością można ją kupić w puszkach lub słoikach. Ten rodzaj przechowywania herbaty jest najlepszy, lecz należy liczyć się z wyższą ceną produktu (płacimy również za opakowanie). Wiele razy natrafiłam na miejsca, gdzie herbata sprzedawana była na wagę lub/i w papierowych opakowaniach. Herbaty nie powinno przechowywać się w papierze przez długi czas, gdyż zapach materiału (jak i szkodliwe substancje w nim się znajdujące) zostają wchłonięte przez herbatę. W takim przypadku zaleca się przełożenie herbaty do wcześniej wspomnianych puszek lub słoików, ewentualnie można użyć również torebek strunowych, lecz warto umieścić je w dodatkowym opakowaniu, by nie narażać ich na działanie światła. 


Obecnie mam tylko dwie sypane herbaty, z których jedną przechowuje w zaprezentowanej puszce (jest ona całkowicie szczelna i nie zauważyłam utraty aromatu napoju), drugą z kolei trzymam w małym słoiku.

Podsumowanie:

- Herbaty najlepiej przechowuje się w miejscach: ciemnych, suchych i chłodnych.
- Herbata nie może być narażona na działanie czynników zewnętrznych np. silnych zapachów.
- Herbata musi być przechowywana w szczelnych opakowaniach. Należy ograniczyć dopływ tlenu oraz zabezpieczyć ją przed wilgocią.
- Pudełka z herbatą powinny być wypełnione po brzegi. Im więcej herbaty w puszce, tym mniej tlenu w środku. Gdy zostawimy resztkę herbaty na dnie puszki, szybciej ulegnie ona zwietrzeniu.
- Nigdy nie przechowuj herbaty w okolicy okna, kuchenki czy piekarnika!




Przechowywanie kawy

3) Puszka na kawę
Sklep: Brocki
Kolor: Czarny
Cena: 5 CHF


Kawa jest produktem, który zakupić można w marketach w całej gamie różnych opakowań: słoiki, puszki, kartony, paczki itp. Niektóre opakowania mają nawet specjalne dziurki, dzięki którym możemy poczuć aromat kawy. Jak przechowywać ją po zakupie? W swojej kolekcji mam puszkę w stylu vintage, która służy mi do przechowywania specjalnego rodzaju kawy, który przywiozłam z lokalnej wytwórni. 


Plusem jest ciemny kolor puszki, dzięki czemu mogę ją trzymać na zewnątrz. Nieprzezroczysty pojemnik zabezpiecza kawę przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. Opakowanie jest również szczelne, czasem muszę się wręcz siłować z jego otwarciem :P. Ma to jednak swoje zalety – do kawy nie przedostaje się tlen.


4) Oryginalne szklane słoiki

Kupując kawę, zawsze decyduje się na produkt w słoiku. Moim ulubionym rodzajem jest zdecydowanie Nescafe Gold de Luxe, po której mam już kilka słoików (swoją drogą można je wykorzystać na różne sposoby). Znacie już moje zamiłowanie do słoików jako metody przechowywania żywności, więc nie powinno Was zdziwić, że sięgam po kawę w tym opakowaniu. Uważam, że to najbardziej higieniczne i praktyczne rozwiązanie. Oczywiście kawa w słoiku musi znajdować się w szafce, nigdy na zewnątrz!



Jeśli chodzi o zwykłe opakowania tzw. paczki, to po ich otwarciu należy zwinąć róg i spiąć klipsem. Mam zaledwie jedno takie opakowanie, które otrzymałam ostatnio w markecie podczas jakieś degustacji.



Podsumowanie:

- Tak, jak w przypadku herbaty, kawa powinna być przechowywana w chłodnym i suchym miejscu.
- Opakowanie, w którym przetrzymujemy kawę, musi być szczelne, by nie dostał się do niej tlen oraz ciemne, by nie dotarły do środka promienie słoneczne.
- Kawa musi być chroniona przed silnymi zapachami, które może szybko pochłonąć.
- Kawę mielimy bezpośrednio przed spożyciem. Świeżo zmielona kawa jest idealna do spożycia jedynie przez 20 minut.
- Należy dostosować ilość i wielkość opakowań do naszego zapotrzebowania – jedno opakowanie powinno starczyć na około 3 tyg.
- Nigdy nie przechowuj kawy w szafkach nad okapem, na lodowce lub przy innych urządzeniach, które wytwarzają ciepło.
- Przechowywanie kawy w lodówce jest kwestią sporną. Istnieje tyle samo zwolenników, co przeciwników tej metody.

























A jak Wy przechowujecie kawę i herbatę? Czy moje rady będą dla Was użyteczne?
__________________________________________________________

Jeśli szukasz pozostałych postów z serii Perfekcyjny kącik nieperfekcyjnej Pani Domu, znajdziesz je w zakładce Porady.


Źródło o historii kawy i herbaty: 
http://www.milosnicykawy.pl/historia-kawy i http://www.teekanne.pl/historia-herbaty.php


13 komentarzy:

  1. Jesteśmy smakoszami herbaty, ZDECYDOWANIE! Jednak kawa to dla nas produkt na czarnej liście smaku xD

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo podoba mi się to bambusowe pudełko do przechowywania paczuszek herbaty. Estetyczne i wszystko pod ręką. ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam podobne pudełko do herbaty, nie wyobrażam sobie bez niego mojej kuchni!

    OdpowiedzUsuń
  4. Js uwielbiam kawe ale herbate tez pijam nałogowo ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetne porady, wychodzi na to, że niezbyt dobrze przechowuję herbatę. Trzymam ją po prostu w oryginalnym opakowaniu na blacie kuchennym, niedaleko kuchenki i piekarnika.
    Natomiast kawę, bez której nie wyobrażam sobie życia przechowuję w puszce w szafce, to chyba jużlepiej :)
    Próbowałam odstawić kawę, ale zero szans...żadne herbaty nie zatępujątego smaku i zapachu ...:)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo dużo przydatnych informacji, parę ciekawych rzeczy mogłam się dzięki Tobie dowiedzieć :) Uwielbiam zarówno herbatę jak i kawę, a Twój tea box jest przecudowny i chyba muszę sobie sprawić coś podobnego. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja przechowuję herbatę w oryginalnych opakowaniach, a jeśli chodzi o kawę to ostatnio u nas same kapsułki.

    OdpowiedzUsuń
  8. Uwielbiam herbatę, jednak kawę też piję przynajmniej jedną dziennie. Herbaty przechowuję właśnie w takim pojemniczku z przegródkami, tylko metalowym. Sypaną w szklanym sloiczku. Kawę piją taką 3w1 więc one są po prostu w torebkach w szafce.
    Bardzo podoba mi się Twój czarny pojemnik na kawę! :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Kawy nie lubię, ale za to kocham wszystkie rodzaje herbat! Ostatnio często piję zieloną z opuncją figową :)
    ❤ blog

    OdpowiedzUsuń
  10. Ta puszka na herbatę jest cudowna,czuję się zainspirowana do poszukiwań podobnej :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo użyteczne informacje, większość rad stosuję w domu, puszka na kawę podbiła moje serce :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja jestem fanką kawy :D najlepiej z dodatkiem cynamonu, mleczka... :D

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja się muszę pozbyć mojej fusatej kawy bo trzymam ją już sporo czasu a obecnie jest dla mnie za mocna :P bardzo przydatne informacje ! Niby człowiek wie o tym, ale dopiero jak się przeczyta wszystkie uwagi na raz orientuje się że coś jest nie tak

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że przyczyniasz się do istnienia tego bloga! ♥

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google i podobne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...