piątek, 21 czerwca 2019

Grand Tour of Switzerland, czyli jak zwiedzić całą Szwajcarię!

Temat dzisiejszego wpisu chciałam podjąć już jakiś czas temu, ale jakoś nie mogłam się do niego zebrać. Opisywana przeze mnie trasa jest dość obszerna, a sam przebieg obejmuje wiele punktów, z których część jest nowością także dla mnie. Wydaje mi się jednak, że ta akcja skierowana do turystów jest niezwykle ciekawa i praktyczna, dlatego z chęcią przybliżę Wam atrakcje, które polecane są przez organizatorów Grand Tour of Switzerland. Z pewnością będzie to pomocne dla osób, które zamierzają odwiedzić Szwajcarię, bądź zaledwie zechcą przez nią przejechać i zatrzymać się po drodze w ciekawym miejscu.

Czym jest Grand Tour of Switzerland?

Grand Tour of Switzerland to nazwa turystycznej akcji, która pozwala turystom na gruntowne poznanie kraju czekolady i zegarków. Rozpoczęła się ona w roku 2015, lecz stała się sławna dopiero od zeszłego roku, kiedy to na ulicach widoczne stały się specjalne znaki, a największe atrakcje zostały oznaczone logiem Grand Tour.


Trasa Grand Tour przebiega przez całą Szwajcarię i stworzona została z myślą o zwiedzających kraj samochodem lub motocyklem. Łącznie wynosi ona 1643 km i prowadzi do 44 najważniejszych zabytków i atrakcji, w tym do 11 miejsc umieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Droga kieruje turystę do 51 ciekawych miast i miasteczek oraz pokazuje 22 jeziora. Najwyżej położonym punktem na tej trasie jest słynna przełęcz Furkapass, która dostarcza niezapomnianych wrażeń (LINK), a najniżej – Lago Maggiore (jezioro).

Ten turystyczny szlak samochodowy prowadzi także przez szwajcarskie autostrady, więc należy zaopatrzyć się w winietę. Jej koszt to 40 fr. i jest ważna przez rok. Z naklejką podróżować można wszystkimi drogami bez żadnych dodatkowych opłat. Nie istnieje możliwość zakupu tańszej, „turystycznej” winiety. Niczym na szlakach wędrownych, również na drogach i autostradach pojawiły się brązowe znaki z logo Grand Tour, które wskazują poprawny kierunek. Tym samym z pewnością nie da się zgubić na tej trasie. Zaleca się także poruszanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.


W największych atrakcjach Szwajcarii umieszczone zostały specjalne spoty fotograficzne (Foto-Spot). Są to czerwone ramki w kształcie herbu z napisem Grand Tour oraz nazwą miejsca. Mają one dwie funkcje. Po pierwsze mogą w nich zrobić sobie zdjęcia turyści, a po drugie ze względu na ich umieszczenie można ładnie skadrować zabytek, którego nazwa widnieje na ramce.

Według organizatorów na pokonanie tej trasy wystarczy tydzień (przy zastrzeżeniu, że każdego dnia spędzimy 5 godzin w podróży i będziemy przemieszczać się jedynie do głównych punktów wycieczki). Warto jednak zaznaczyć, że przebiega ona przez 5 alpejskich przełęczy, które nie są otwarte przez cały rok. Stuprocentową pewność możemy mieć jedynie, podróżując w sezonie letnim.


Idąc o krok dalej, Szwajcaria wprowadziła także trasę dla fanów podróżujących pociągami – Grand Train Tour of Switzerland. Jest ona nieco krótsza: 1285 km, a po drodze nie brakuje pięknych panoramicznych widoków. Wzorem dla stworzenia Grand Tour była amerykańska Route 66.

Dokładny opis trasy zobaczyć można na stronie grandtour.myswitzerland.com, która utworzona została w 12 językach. Całość podzielona jest na krótsze odcinki, które pozwalają przedostać się z jednej większej miejscowości do drugiej. Po drodze rozmieszczone są największe atrakcje (Highlights). By mój wpis był kompletny chciałabym przybliżyć Wam polecane dla turystów miejsca. W każdym kolejnym poście (łącznie z dzisiejszym) przedstawię Wam trzy kolejne odcinki trasy z opisem miejsc, które warto tam zobaczyć. Naturalnie znajdziecie także odniesienie do moich relacji, jeśli zamieszczałam takowe na blogu.

Poniżej znajdziecie opis odcinków trasy. Przy pomocy strzałek oznaczyłam główne punkty trasy tzw. Highlights. Pozostałe miejsca są polecane przez organizatorów Grant Tour, lecz zwiększają one długość ogólnej podróży.

Odcinek: Zürich – Appenzell
Metropolia Zürich i historyczne Stare Miasto (LINK). Znanym zabytkiem i symbolem miasta jest Grossmünster – kościół z 1100 r., a jego „małżonką” jest Fraumünster. To miasto jest przykładem połączenia historii i nowoczesności. Do tej drugiej kategorii zaliczyć można nowopowstałą dzielnicę Trendquartier (Zürich West). Dla lubiących muzea obowiązkowym punktem powinno być Muzeum Narodowe (Landesmuseum), przedstawiające historię Szwajcarii. Zürich to miasto wielu muzeów, więc warto zaznajomić się z ich listą.Zamek Kyburg z historycznym muzeum opowiadającym historię jego istnienia.

Pozwalające na doznania artystyczne miasto Winterthur. Zajrzeć można tam do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Oskara Reinhardta czy Muzeum Fotografii. Znanym miejscem jest także Technorama – interaktywne centrum nauki z 500 stacjami, w których odkryć można tajniki nauki i technologii. Naturalnie nie można pominąć starówki.

Marthalen to mniejsza wioska, która położona jest wśród winnic. Wyróżnia się charakterystycznymi domami zrębowymi o biało-czerwonej barwie. Dla chcących pobyć w towarzystwie natury polecane jest Zentrum Thurauen.Schaffhausen i spektakl wodny Rheinfall (LINK). Jedną z największych atrakcji Szwajcarii jest wodospad na Renie, który oferuje wspaniałe widoki. Skorzystać można ponadto z tras parku linowego, prowadzącego nad wodospadem. (FOTO-SPOT)Jedne z piękniejszych i najbardziej wyjątkowych zabudowań znajdują się na starówce w Stein am Rhein. Malunki na ścianach miałam okazję zobaczyć osobiście i ocenić mogę tę starówkę jako najpiękniejszą, jaką widziałam w Szwajcarii.Nad Jeziorem Bodeńskim zajrzeć można do Muzeum Napoleona, w którym zachowany jest oryginalny wystrój. (FOTO-SPOT)

Historyczne centrum Arbon z zamkiem pośrodku to kolejny punkt dodatkowy na trasie.

Sankt Gallen i jego największa atrakcja, jaką jest kompleks Stiftsbezirk St. Gallen, w którego skład wchodzi barokowa katedra (LINK) i biblioteka, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wyjątkowe miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Poza tym zajrzeć można do Muzeum Sztuki oraz Muzeum Tekstyliów. Ciekawym punktem jest także Czerwony Plac pokryty czerwonym dywanem. (FOTO-SPOT)


W Stein (AR) zwiedzić można serowarnię pokazową (Schaukäserei), gdzie produkowany jest ser Appenzeller. Oczywiście liczyć można na degustację. Obok stoi także Muzeum Folkloru.

Ten odcinek kończy się w wiosce Appenzell, która znana jest ze swojego „wiejskiego” charakteru. W tym miejscu zaspokoić można także swe kubki smakowe, próbując szwajcarskich smaków: piwa z Appenzell, alkoholu Appenzeller Alpenbitter czy wspomnianego wcześniej sera.


Odcinek Appenzell – Sankt Moritz

Przejazd kolejką Säntis-Schwägalp sam w sobie jest imponujący. Prawie tak samo jak spojrzenie na okolice z punktu widokowego, znajdującego się na wysokości 2500 m. (FOTO-SPOT)

Zamek Werdenberg i Muzeum Schlangenhaus położone są w miejscowości Werdenberg i tworzą kompleks opowiadający historię 800 lat rządów na tym terenie.

Będąc już tak blisko warto jest zajrzeć do małego państewka – Liechtenstein i jego stolicy Vaduz.Trasa prowadząca przez Taminaschlucht doprowadzi do groty źródlanej mieszczącej się w barokowej łaźni, z której korzystali niegdyś królowie.

Przy pomocy Älplibahn podziwiać można wyjątkowe widoki szwajcarskich Alp i zdobyć wiele szczytów. My na przykład wspięliśmy się na Vilan (LINK).Jednym ze światowej sławy zabytkiem mieszczącym się pomiędzy miejscowościami Schiers i Schuders jest jedyny w swoim rodzaju most łukowy Salginatobelbrücke. W dole rozciąga się wąwóz.


Chur, czyli najstarsze miasto w Szwajcarii, w którym odkryć można Rhätisches Museum. Doceniana jest także sama starówka.

Szwajcarski Grand Canyon znany także jako Ruinaulta to cudowny wąwóz powstały w wyniku cofania się lodowca.Davos to jeden z bardziej znanych szwajcarskich kurortów (LINK), którey chętnie wybierają nie tylko turyści, ale także mieszkańcy. Jest to przede wszystkim świetna wypadowa na alpejskie szlaki i idealne miejsce do sportów zimowych. (FOTO-SPOT)

Udostępniony do zwiedzania Zamek Tarasp, który kryje w swych wnętrzach sale rycerskie, stare sypialnie i kaplicę zamkową.

Klasztor St. Johann w Münstair to obiekt wpisany na listę UNESCO ze względu na najlepiej zachowane wczesnośredniowieczne freski. Stanowi rzadki przykład architektury z epoki Karolingów.


St. Moritz to kolejny górski kurort nazywany miejscem narodzin alpejskiej turystyki zimowej. W miasteczku znajduje się Muzeum Segantini, które przedstawia życie tego włoskiego artysty. (FOTO-SPOT)

Odcinek St. Moritz – Lugano

Wiadukt, który nazywany jest dziełem sztuki kolei retyckiej (Rhätische Bahn). Spektakularna budowla o długości 63 km położona jest w malowniczym otoczeniu. Od 2008 r. wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najlepszym miejscem do sfotografowania jest mieścina Filisur. (FOTO-SPOT; Pontresina)Pozostając w temacie kolei państwowych, w miejscowości Bergün odwiedzić można także muzeum kolei Albula, które posiada kolekcję 400 eksponatów z przekroju ostatnich 400 lat.

Viamala-Schlucht to mistyczny wąwóz, którego historia sięga czasów przed Chrystusem. (FOTO-SPOT)

Wioska Zillis znana jest z kościoła św. Marcina (St. Martinskirche), w którego wnętrzu odkryć można sufit pokryty 153 obrazami. Wyjątkowość tego miejsca jest tym większa, że jest to jeden z nielicznych oryginalnych sufitów zachowany w całości.


Ruiny zamku Mesocco we włoskojęzycznym kantonie.

Będąc już w tej części kraju, nie powinno się odpuścić wizyty w Bellinzonie, która nazywana jest miastem zamków (LINK). W tym wyjątkowym mieście stoją trzy twierdze, które wpisane zostały na listę UNESCO. Są to budowle średniowieczne, które od razu wzbudzają zachwyt turystów. Bellinzona to jednak nie tylko zamki, ale po prostu piękne miasteczko o włoskim charakterze. (FOTO-SPOT)


Wybierając się na wędrówkę po okolicznych lasach, dotrzeć można do mostu wiszącego, który jest najdłuższym mostem tybetańskim w Szwajcarii.

Locarno to miejsce, gdzie poczuć można włoski klimat (LINK). Jest to także najcieplejsze miasto w tym kraju. Niedaleko w miejscowości Tenero znajduje się najbardziej charakterystyczny mostek kamienny, który prezentowany jest na większości zdjęć turystów z kantonu Ticino. Ponte dei Salti jest z pewnością godny uwagi.Pomiędzy Locarno a Lugano znajduje się ciekawe miejsce o nazwie Monte Tamaro. Wyjątkowy punkt widokowy znajduje się w górach. Znanym punktem wycieczek jest także kościół Santa Maria degli Angeli von Mario Botta.

Lugano to miasto palm, które samo w sobie robi wrażenie (LINK). Spacer po starówce z pewnością dostarczy samych pozytywnych odczuć. Poza tym w Lugano zajrzeć można do Galerii Sztuki, Muzeum Hessa czy Szwajcarskiego Muzeum Celnego.


Miejscem, które zachwyci zarówno dzieci jak i dorosłych, jest Szwajcarski Park Miniatur w Melide (LINK), w którym przyjrzeć można się najważniejszym atrakcjom i budynkom w tym kraju. To taka trasa Grand Tour w pomniejszeniu.

Urocze miasteczko Mendrisio z kamiennymi zabudowaniami na starówce to ostatni punkt tego odcinka (LINK). (FOTO-SPOT)


Pozostałe spoty fotograficzne:
Altnau (Bodensee)
Alpstein, Brälisau
Die sieben Churfirsten, Wildhaus (widok na 7 szczytów)
Pizolgipfel
Heidihaus, Maienfeld
San Bernardino
La Punt
Monte San Giorggio, Bissone
TremolaPozostałe polecane atrakcje, na które poświęcić trzeba więcej czasu:
Rejsy statkiem po Jeziorach: Bodeńskim i Walen
Schaffhausen, a w nim twierdza Munot, Museum Allerheilligen i historyczne Stare Miasto
Punkt widokowy Ebenalp
Punkt widokowy i park linowy Kronberg
Wędrówka tematyczna: Moor Themenweg Schwägalp
Resort Wellness Bad Ragaz
Schellenursli-Dorf Guarda
Szwajcarski Park Narodowy
Trasa wędrowna Via Spluga
Punkt widokowy Cardada Cimetta (FOTO-SPOT)
Ogród botaniczny, Piazzogna
Ascona (FOTO-SPOT)
Monte Brè

Polecane przeze mnie miejsca na tej trasie:
Do tej listy dodałabym jeszcze Jezioro Zuryskie, które jest moim skromnym zdaniem najładniejsze w Zurychu. Warto obejrzeć je z kilku stron, a może wybrać się drogą wzdłuż niego, by cieszyć się tym pięknym widokiem w podróży (również nocą!).

Na całodniową wycieczkę nadaje się idealnie Zoo Zürich (LINK), które jest świetnie zorganizowane i pełne atrakcji nie tylko dla najmłodszych. Godny uwagi jest zwłaszcza las tropikalny Masoala (LINK).


Piękna jest także okolica Walensee. Przy dobrej pogodzie można się zatrzymać tam na szybką kąpiel czy ekspresowe opalanie.

Do tej listy dorzuciłabym bez wątpienia tamę GoldenEye (LINK), która znana jest z jednej części Jamesa Bonda. Co odważniejsi mogą, śladem mojego męża, skoczyć tam na bungee.

Dajcie znać, co sądzicie o tej akcji i polecanych atrakcjach!

17 komentarzy:

 1. Dziękuję za ten wpis :) już dopisuje doosty miejsc które chce zobaczyć :) jestem pod wrażeniem tego co nam tu dziś przedstawilas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze sie z pozytywnego odbioru :) Z pewnoscia powstana kolejne czesci :)

   Usuń
 2. Szwajcaria jest na mojej liście marzeń. Krajobraz tego miejsca zapiera dech w piersiach, te góry!

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia, zwłaszcza te krajobrazowe.
  I super pomysł z tą trasą, to bardzo ułatwia życie takim turystom, którzy nie chcą atrakcji wyszukiwac na własną rękę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowite widoki :) Aż się rozmarzyłam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne zdjęcia! Oddają cały urok tych miejsc :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Łał piękne zdjęcia, uwielbiam takie relacje z podróży:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uważam że to bardzo fajna opcja,powinna być dostępna w innych krajach ☺
  Brawo dla pomysłodawcy ☺
  Pozdrawiam
  Lili

  OdpowiedzUsuń
 8. Baaaardzo przydatny wpis! Przyznaję, że zarówno Starówka, jak i Muzeum Napoleona prezentują się wspaniale <3 Choć Twoje zdjęcia utwierdzają mnie w przekonaniu, że Szwajcaria (choć piekielnie droga :O ) jest niesamowicie pięknym krajem!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale świetny pomysł z taką trasą :) Chętnie rozważę tę opcję, gdy będę chciała zwiedzić Szwajcarię.

  OdpowiedzUsuń
 10. No, no bardzo bogaty repertuar:) Już wołam mojego męża, żeby sobie prześledził tę trasę, ponieważ Szwajcaria to jego marzenie:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wow! Naprawdę super, a niektóre zdjęcia aż takie magiczne! Chętnie wybrałabym się kiedyś w tę trasę <3

  OdpowiedzUsuń
 12. Pięknie, cudowne zdjęcia! Takie widoki robią niesamowite wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetne zdjęcja. Szwajcaria jeszcze przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 14. Super relacja. Uwielbiam Szwajcarię i mam zamiar wybrać się tam w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że przyczyniasz się do istnienia tego bloga! ♥

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google i podobne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...