czwartek, 16 czerwca 2016

Perfekcyjny kącik nieperfekcyjnej Pani Domu - Jak utrzymać porządek na komputerze?

W dzisiejszych czasach większa część społeczeństwa korzysta z dobrodziejstw technologii i posiada w domu minimum 1 komputer. Używanie go nie stanowi już problemu dla maluchów, którzy nie pamiętają czasów sprzed ery Facebooka. Starsze osoby również coraz częściej przekonują się, jak przydatne może być posiadanie tego wynalazku. Na osoby, korzystające z komputerów, czai się jednak bagatelizowane ryzyko: wirtualny bałagan. By przestrzec Was przed tym problemem Kącik Pani Domu przekształci się na moment w Kącik Zwykłego Użytkownika Komputera.

W wielu przypadkach miałyście okazję przeczytać co nieco o mojej codziennej organizacji. O ile duża część z nas jest w stanie wprowadzić w życie codzienne uporządkowanie i zorganizowanie wokół siebie, to często zdarza się nam zapomnieć o utrzymaniu ładu w naszym życiu wirtualnym.1) E-mail

Nasze adresy mailowe są jednym z miejsc, które najbardziej narażone są na zaśmiecenie. Dziennie otrzymujemy przecież mnóstwo niechcianego spamu. Praktycznie 3/4 treści, które trafiają na nasze skrzynki mailowe, są bezużyteczne i przenoszone bezpośrednio do Kosza. Jak uporządkować swoje maile?

-> Rozpocznij od gruntownych porządków! Jeśli nigdy nie porządkowałaś zawartości swojej wirtualnej poczty, może zająć Ci to nawet kilka godzin. Warto poświęcić je jednak na segregację maili. Do tego celu przydatne są foldery, do których trafiać będą wszystkie wiadomości konkretnej treści. Ważne jest również samo opisanie folderów, by nie pozostawiało wątpliwości, co się w nich znajduje. Rachunki, zdjęcia, newslettery, wiadomości służbowe to tylko kilka z popularniejszych folderów, które mogą uporządkować Twoje wiadomości.
 *Jeśli uporasz się już z segregacją dotychczasowej poczty, wprowadź bieżącą segregację. Będzie to z pewnością mniej czasochłonne niż sprzątanie po kolejnym bałaganie.-> Systematycznie opróżniaj kosz! Na niechciany spam chyba jeszcze nie wynaleziono lekarstwa. By zatem nie przetrzymywać niepotrzebnych wiadomości, najlepiej jest od razu przenosić je do Kosza, a następnie go opróżniać. Można również skorzystać z opcji automatycznego usuwania wiadomości np. starszych niż 1 dzień.
 *Przed opróżnieniem Kosza koniecznie sprawdź, czy nie znajdują się w nim przypadkiem wyrzucone, ważne maile.


-> Przejrzyj newsletter! Trudno znaleźć obecnie stronę internetową, która nie oferowałaby nam newslettera. Często przy założeniu konta użytkownika, opcja powiadomień jest automatycznie włączona. W ten sposób sami sprowadzamy na siebie tonę mniej lub bardziej przydatnych maili. Jeśli zauważyłaś, że wiadomości z newslettera danej strony czy bloga są przez Ciebie pomijane i bez czytania wrzucasz je do kosza, zrezygnuj z jego subskrypcji! Zajmie to dosłownie chwilę, a Ty uwolnisz się od kolejnej dawki niechcianych maili.
 *Nie korzystasz z newslettera od ponad 6 miesięcy? To najwyższy czas, by się z nim rozstać.

-> Jeśli masz problem z systematyczną segregacją poczty, rób gruntowne porządki, w zależności od czasu i potrzeb, 1 na miesiąc, 1 na 3 miesiące, bądź 1 na pół roku.

-> Nie zapominaj również o niewchodzeniu w podejrzane wiadomości, które mogą wyrządzić wiele szkód na Twoim komputerze!
2) Zakładki

Nie wiem, czy Wy również tak często korzystacie z pomocy zakładek. Ja czasem wręcz nadużywam tej opcji. Jako osoba raczej zapracowana, często nie mam czasu na przeglądnięcie nowych stron, na które się natknę. Znajduję fajny przepis – strona wędruje do zakładek. Widzę ciekawy artykuł, lecz nie mam czasu na jego przeczytanie → Zakładki. O wiele łatwiej jest mi również znaleźć w ten sposób strony, do których często zaglądam i przejść do nich za pomocą jednego kliknięcia. O ile jest to z pewnością praktyczne rozwiązanie, to problemy pojawiają się, gdy jest ich na tyle dużo, że nie możemy sprawnie odnaleźć tego, co nas interesuje.-> Usuwaj zbędne treści! Raz na jakiś czas (w moim przypadku raz na 3 miesiące) warto przejrzeć wszystkie zakładki i usunąć te, które nie są nam już potrzebne, a także strony, które już nie istnieją, bądź z których nie będziemy już korzystać.

3) Konta społecznościowe

Korzystanie z kont społecznościowych to wręcz wymóg dzisiejszych czasów. Kultowym stało się już powiedzenie: „Nie masz Facebooka, nie żyjesz”. Warto jednak pamiętać, by mimo wszystko zachować swoją prywatność dla siebie i najbliższych, bo coraz częściej słyszy się w jaki sposób mogą być wykorzystane (oczywiście negatywnie) dane, które udostępniamy np. na wyżej wymienionej stronie.


-> Usuń nieużywane! Reguły, panujące w naszym życiu codziennym można z pewnością przenieść do świata wirtualnego. Jeśli czegoś nie używasz, to po co Ci to? Zastanów się, z których kont społecznościowych przestałaś korzystać lub które nie przydają Ci się w życiu. Jeśli nie wiesz, po co Twoje konto nadal istnieje lub strona zmieniła się w Twoim odczuciu i nie masz już przyjemności z jej użytkowania, nie wahaj się!

-> Czy wirtualne znajomości są prawdziwe? Jeśli posiadasz „znajomych” tylko po to, by ich liczba na Facebooku przekraczała kilka tysięcy, to … włącz myślenie. Osobiście nie rozumiem takiego podejścia i nigdy nie kolekcjonowałam znajomych jak kapsli z Pokemonami. Moja rada: przeglądnij listę swoich znajomych i sprawdź, kto się na niej znajduje. Masz w niej koleżankę z podstawówki, z którą nie rozmawiałaś 20 lat i nie powiedziałabyś jej „Cześć” na ulicy? Usuń ją ze znajomych! Napisałaś do znajomego z czasów szkolnych i od roku nie otrzymałaś odpowiedzi? Usuń go ze znajomych! Nie znasz osoby, która wysłała Ci zaproszenie? Nie akceptuj go! Lepiej mieć wąskie grono prawdziwych przyjaciół, zamiast sztucznej liczby.


-> Masz wiadomość! - Raz na jakiś czas przeglądnij wiadomości. Po co trzymać ciąg wymienianych 5 lat temu zdań z chłopakiem, poznanym na imprezie? (Chyba, że ten chłopak został Twoim mężem ;))

4) Download/Pobrane

Treści ściągane z internetu mają podwójne dno. Ile razy zdarzyło się Wam znaleźć na komputerze ściągnięte pliki, o których nie miałyście pojęcia? Twierdzisz, że nigdy? W takim razie z pewnością źle szukasz.


-> Folder Download/Pobrane – Folder, do którego trafiają wszystkie ściągnięte z internetu pliki, powinien być przez nas systematycznie sprawdzany nie tylko ze względu na zachowanie porządku, ale także bezpieczeństwa naszych komputerów. Często zdarza się, że wchodząc w jakiś plik np. w formacie PDF, który otwiera się w przeglądarce, dodatkowo bez naszej wiedzy ściąga się na komputer i wędruje do tegoż folderu. Najlepsze rozwiązanie z tej sytuacji? Częsta kontrola. Niepotrzebne pliki od razu usuwaj, a te, które Ci się przydadzą przenoś do konkretnych folderów, by Download/Pobrane był zawsze pusty.


-> Folder Dodaj/usuń programy - Wraz ze ściągniętymi z internetu plikami, zdjęciami, programami i innymi rzeczami praktycznie zawsze pobierane zostają inne, zupełnie zbędne programy, przeglądarki internetowe i tona śmieci. Po zainstalowaniu każdego programu, który został ściągnięty, koniecznie zaglądaj do folderu Dodaj/usuń programy. Sprawdź, czy wraz z nim nie pojawiły się programy, których nie chcesz i które w przyszłości mogą zakłócać działanie Twojego komputera czy dotychczasowej przeglądarki internetowej. 


Mam nadzieję, że moje rady pomogły Wam i zachęciły do zwracania większej uwagi na utrzymywanie porządku w sieci. Jakie są Wasze sposoby na wirtualny bałagan? Jak często porządkujecie opisywane przeze mnie miejsca?

10 komentarzy:

 1. u mnie akurat sprawdza się opcja opróżnij kosz :D na poczcie na szczęście cały czas mam porządek :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Staram się utrzymywać porządek na komputerze i z reguły mi to wychodzić. Najgorzej jest podczas sesji, kiedy gromadzi się dużo więcej rzeczy i to jeszcze nie do końca uporządkowane, bo przecież muszą być na wierzchu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat od kilku dni marudzę, ze muszę się zabrać za zrobienie porządku w komputerze, w tym na poczcie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też muszę w końcu wszystko poukładać i usystematyzować. Pocztę, pulpit no i zdjęcia . Dramat :)

  OdpowiedzUsuń
 5. to jest post stworzony dla mnie :)
  Super i dziękuję !!!

  Pozdrawiam Zocha
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 6. Hahahhaa na pocztę dawno nie zaglądałam, już się domyślam jaki tam jest ogromny spam :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznaję, że mój laptop nieco przypomina armagedon. Jest na nim mnóstwo, ale to mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Zakładek, folderów, wiadomości na poczcie prywatnej (choć tam akurat foldery posiadam, ale liczba maili nieprzeczytanych może wynosić około 1000 jak nic...). Największy porządek mam chyba z folderami dotyczącymi bloga. Znajomi na FB to akurat sprawa, którą zupełnie się nie przejmuję, choć mam i takie koleżanki z podstawówki, których na ulicy pewnie bym nie poznała i osoby, których osobiście nie znam, jak np. blogerzy czy osoby z którymi wymieniłam się kiedyś pocztówką. Nie przykładam większej wagi do mojego FB i służy mi on przede wszystkim jako możliwość wymienienia wiadomości z kimś. Nawet profilu nie mam uzupełnionego, a wczoraj jak dodałam zdjęcie to aż otrzymałam wiadomości prywatne, że to chyba niemożliwe, że pojawiło się moje zdjęcie :D

  OdpowiedzUsuń
 8. oj, zgadzam się, warto robić porządki codziennie, systematycznie usuwać, co niepotrzebne, wtedy nie ma problemu z zawaloną skrzynką. dzięki za pozostałe podpowiedzi

  OdpowiedzUsuń
 9. Przydałoby mi się zrobić porządki na komputerze, co prawda jest w miarę nowy ale i tak już zdążyłam w nim trochę naśmiecić ;) Nie chcę nawet myśleć o tym co jest na starym komputerze :P
  Pozdrawiam serdecznie!
  P.S.
  Mój blog zmienił adres od teraz zapraszam na www.namalowane.pl/blog. Proszę zmień sobie mój adres w obserwowanych.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że przyczyniasz się do istnienia tego bloga! ♥

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google i podobne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...