piątek, 13 marca 2015

Szwajcaria - fakty i mity #10 - Szwajcaria centralna w podróży

Szwajcaria centralna w podróży


Dziś zabiorę Was na tereny centralnej Szwajcarii (niem. Zentralschweiz). Obszar ten nazywany jest również Region Vierwaldstättersee, czyli region Jeziora Czterech Kantonów. Samo jezioro jest jedną z większych atrakcji i stanowi ono naturalną granicę, oddzielającą 4 kantony. Możecie zobaczyć, jak to wygląda na mapce poniżej.


Ten region znajduje się dokładnie w samym centrum Szwajcarii. W jego skład wchodzi 5 kantonów: Luzern, Nidwalden, Obwalden, Schwyz i Uri. Ciekawostką jest fakt, że 3 z nich (Uri, Schwyz i Obwalden) zapoczątkowały istnienie Szwajcarii. Obszar obfituje w urocze miasta i miasteczka, a także piękny widok na Alpy. Nie będę jednak już dłużej uogólniać i zapraszam Was do poznania wyżej wymienionych kantonów.

Kanton Luzern (Lucerna)

Mawia się, iż Szwajcaria leży w Lucernie, ponieważ podziwiać można w niej wszystko, co Szwajcaria ma najpiękniejsze: cudowne miasta, rozległe jeziora i majestatyczne góry. Miasto (które jest stolicą kantonu) uważane jest za serce kraju i rzadko spotkać można osobę, która nie byłaby w nim choć raz w życiu.


Kanton Luzern jest regionem niemieckojęzycznym. Klimat, jaki w nim dominuje, jest łagodny. Przede wszystkim napotkać można tutaj mnóstwo jezior i pozostałości polodowcowych. Największe miejscowości to Luzern, Emmen i Kriens. 

Transport

W kantonie Luzern istnieje szeroko rozwinięty system komunikacji miejskiej. Liczne trasy pozwalają na przedostanie jest z jednego miejsca do drugiego w krótkim czasie. Mamy tutaj do wyboru podróże pociągami, rożnymi autobusami czy statkami. W większych miastach można wsiąść do specjalnych mini-pociągów, które okrążają całą okolicę w celach turystycznych. Jeśli zdecydujemy się jednak na poruszanie samochodem, warto zapoznać się z systemem parkowania i miejscami, gdzie jest to dozwolone (LINK).


Jedzenie

Najbardziej szwajcarskim wśród szwajcarskich specjałów jest pochodzący z Luzern Älpler Magronen (połączenie ziemniaków, makaronu i sera, często przy akompaniamencie jabłka). Do typowej kuchni tego regionu należą również Fondue (potrawa, której głównym składnikiem jest gorący, roztopiony ser), Lozärner Birewegge (ciasto wypełnione nadzieniem gruszkowym z bakaliami; wyglądem przypominające nasz makowiec; na zdjęciu) oraz Lozärner Chügelipastete (paszteciki z wypełnieniem).


Noclegi

Region jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, a także często odbywają się tutaj spotkania i wyjazdy biznesowe, przez co Luzern oferuje nam bardzo szeroką gamę noclegów. Przede wszystkim hotele dzielą się na kilka kategorii. Można wybrać hotele, które nastawione są na pobyt w ich salonach SPA. Możemy zdecydować się także na hotele designerskie, historyczne, luksusowe (na zdjęciu), typowo szwajcarskie hotele, hotele dla kongresmenów, czy w końcu małe hoteliki położone wysoko w górach, gdzie nie powinno się ich w ogóle spodziewać.


Najchętniej odwiedzane atrakcje turystyczne:

1) Miasto Luzern, które jest kopalnią zabytków!
- Kappellbrücke mit Wasserturm – symbol Lucerny, najstarszy drewniany most w Europie wraz z wieżą ciśnień. Stanowią oni najchętniej fotografowane miejsce w Szwajcarii. 


- Löwendenkmal – pomnik lwa, jedna z najbardziej znanych rzeźb na świecie
Relacja na blogu >>KLIK<<

- Tama Nadelwehr

Zytturm – wieża zwieńczona zabytkowym zegarem. W środku znajduje się wystawa zegarów. Wstęp wolny.


- Altstadt und Rathaus - piękne Stare Miasto z Ratuszem.

Kościoły: Hofkirche, Franziskanerkirche, Jezuitenkirche.

- Bahnhof - dworzec.


- Verkehrsmuseum - Muzeum Transportu.
Cena wstępu: 30 CHF (dzieci: 15 CHF)
Uwagi!
Możliwość interaktywnej zabawy i korzystania z eksponatów.


2) Najbardziej znane górskie szczyty - Pilatus, Titlis i Rigi. 


3) Wspomniane wcześniej Jezioro Czterech Kantonów - możliwość przepłynięcia statkiem przez jezioro na rożnych trasach (czas trwania od 1 do 6 h). Ceny biletów zależą od trasy (tabela cen – KLIK!).


4) Aeschbach Chocolatier - interaktywna historia czekolady
Cena wstępu: 15 CHF (W cenie zawarte są wszystkie degustacje. Przy zakupie biletu otrzymuje się bon o wysokości 5 CHF do wykorzystania w sklepie z czekoladą).
Uwagi!
Konieczna wcześniejsza rezerwacja.


Kanton Nidwalden

Jak reklamuje się sam kanton: „Nidwalden oferuje uderzająco malowniczy i naturalny, górski krajobraz, a także szeroko zakorzenioną kulturę i tradycję”. Na tym obszarze znajduje się ponad 40 górskich szczytów i punktów widokowych.


Transport

Poprzez urocze wioseczki przemieszczać można się za pomocą autobusów bądź mini-busów pocztowych (Postbus, Postauto), które charakteryzują się żółtym kolorem. Jeśli decydujemy się na podróż pociągiem, mamy do wyboru dwie opcje: klasyczny, występujący w całej Szwajcarii SBB oraz poruszającą się jedynie w obrębie Zentralschweiz – Zentralbahn (kolej centralna). Z kantonu Nidwalden odpływają statki pod banderą Charles Bucher, które oferują podróż na kilku trasach, trwających od 45 minut do 2,5 h.


Jedzenie 

Najbardziej znane potrawy z tego regionu (Uwaga! Trudne nazwy!) to: Nidwalder Ofetori (coś na kształt zapiekanki ziemniaczanej z bekonem), Innerschweizer Käsekuchen (ciasto serowe; na zdjęciu), Maisturtä mit Öpfel (Meistorte mit Apfeln – torcik kukurydziany z jabłkami), Gebackene Kabbis (pieczona kapusta z ziemniakami, serem i szynką). Z tego regionu pochodzi również ser Sbrinz.


Noclegi

Region Nidwalden charakteryzuje się występowaniem typowo szwajcarskich chat, dlatego też przenocować możemy w zajazdach, pensjonatach, na gospodarstwie oraz w górskich chatkach. Prywatne osoby wynajmują często swoje mieszkania lub pokoje turystom.


Najchętniej odwiedzane atrakcje turystyczne:

1) Der Hammetschwandlift – największa atrakcja regionu. Specjalnie skonstruowana „otwarta” winda, z której podziwiać można całą panoramę z góry. Jej wysokość wynosi 1132 m. Ciekawostka: winda miała swój epizod w jednej z części Bonda.
Cena wstępu: w jedną stronę – 10 CHF, w dwie – 13 CHF.
Uwagi!
Winda otwarta jest tylko w sezonie (maj – październik).
Jest to najwyższa winda, stanowiąca punkt widokowy w Europie.


2) Risletenschlucht Beckenried – droga, prowadząca przez urokliwe wodospady, głazy i inne naleciałości. Czysta natura, zero interwencji człowieka!
Możliwość przebycia dwóch tras: krótkiej (45 min.) oraz długiej (1,5 h).
Uwagi!
Doskonali obserwatorzy odkryć mogą pozostałe ślady dinozaurów.


3) Zwiedzanie miejscowości Stans oraz Bouchs


4) Glasbläserei Glasi Hergiswil – huta szkła
Cena wstępu: 7 CHF
Cena zawiera zwiedzanie obiektu, przyglądanie się pracy mistrzów szkła, wykonanie własnoręcznej szklanej formy, najmłodsi spędzić mogą godziny w Glasi – Park.
Uwagi!
Dodatkowo płatną atrakcją (5 CHF) jest wstęp do szklanego labiryntu.


 Kanton Obwalden

Tam, gdzie zawsze się coś dzieje”
Pod względem geograficznym natrafimy tutaj przede wszystkim na rozległe krajobrazy, obejmujące widok na góry, jeziora i lasy. Stolicą kantonu jest Sarnen.


Transport

W tym regionie nastawić powinno się przede wszystkim na podróż samochodem. Kanton znajduje się przy korzystnym połączeniu Nord – Süd Gotthard. Podróż samochodem z Zürichu trwa około godziny, a korzystne połączenie kolejowe zajmie nam pół godziny. Szeroko rozwinięty system kolei górskiej doprowadzi nas do każdego zakątka gór.


Jedzenie

Typowymi specjałami dla kantonu Obwalden są Cholermues (tamtejsza wersja naleśników), Zigerchrapfe (słodka przekąska w cieście z twarogiem; na zdjęciu), Zigerchugele (przekąska podobna do Ziegerchrapfe; tutaj w kształcie kuleczek).


Noclegi

Kanton Obwalden oferuje nam wybór luksusowych hoteli z ogromną paletą zabiegów SPA. Zarówno domki letniskowe, pokoje do wynajęcia czy pobyty typu Bed & Breakfast udostępniane są w dużej mierze przez osoby prywatne. Dużo atrakcji oraz poznanie tradycji regionalnych zapewniają gospodarstwa agroturystyczne.


Najchętniej odwiedzane atrakcje turystyczne:

1) Älggialp – geograficzny środek Szwajcarii


Kanton Schwyz

Jeden ze współzałożycieli Szwajcarii, od którego pochodzi nazwa kraju. Stolica kantonu to trzecia co do wielkości miejscowość - Schwyz. Największe miejscowości to Freienbach oraz Einsiedeln. Językiem urzędowym jest tutaj język niemiecki.


 Transport

Ze względu na turystów powstały tutaj specjalne mini-busy wycieczkowe, a także udostępniane są autokary dla grup. Komunikacja miejska działa tutaj bardzo dobrze. Standardowym przewoźnikiem jest SBB. Fajnym rozwiązaniem dla turystów w Schwyz są bilety 24-godzinne (koszt 12 CHF), które upoważniają do darmowego poruszania się wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w obrębie kantonu w ciągu 24 h.


Jedzenie

Najbardziej znaną potrawą jest Käsesuppe (zupa serowa). W Schwyz możemy zajadać się również Benediktinereintopf (gulasz benedyktyński; na zdjęciu) czy Pfannkuchen mit Bergkäse (naleśniki z serem górskim).Noclegi

W tym region znajduje się duża ilość hoteli. Najbardziej godne zainteresowania są te, położone w górach, czy nad jeziorem. Możliwe jest również wynajęcie domów dla grup turystycznych.


Najchętniej odwiedzane atrakcje turystyczne:

1) Einsiedeln – miasteczko, które same w sobie jest piękne!
Główna atrakcja: klasztor z wizerunkiem Czarnej Madonny.
Moja relacja z tego miejsca >>KLIK!<<


2) Teufelsbrücke Egg - Diabelski most


3) Schwyz i jego plac rynkowy.


Kanton Uri - dusza Szwajcarii

Niemieckojęzyczny kanton, którego stolicą jest Altdorf. 


Transport

Oficjalnym środkiem komunikacji jest kolej: SBB oraz Matterhorn Gotthard Bahn. Również tutaj zakupić można Gästekarte, bilety dla turystów.


Jedzenie

Wedle tradycyjnej receptury przygotowuje się tutaj Häfelichabis (jagnięcina z kapustą), Reis mit Kastanien (ryż z kasztanami) oraz Nytlärys (ryż gotowany na mleku z dodatkiem śmietany; na zdjęciu).


Noclegi

W tym kantonie również znajdziemy sporo miejsc noclegowych: od hoteli, przez wysokiej jakości domki letniskowe po schroniska młodzieżowe oraz spanie w samym środku gór.


Najchętniej odwiedzane atrakcje turystyczne:

1) Andermatt Adventure – w ofercie znajdują się: kursy wspinaczki po lodowcach, wspinaczki górskiej, jazda na rowerze po śniegu czy kąpiel w drewnianej beczce przy -15 stopniach.


2) Zamki oraz ich ruiny:
- ruiny zamku Attinghausen
- Zwing Uri
- Turm der edlen Ritter – wieża szlachetnego rycerza
- Schloss A Pro


3) Stolica Altdorf
Na zdjęciu pomnik Wilhelma Tella


Czy w moich propozycjach znalazło się coś, co zachęciło Was do podróży w te regiony? A może mieliście już okazję odwiedzić Szwajcarię centralną? Czekam na Wasze opinie :)
19 komentarzy:

 1. Piekne widoki na Kanton Schwyz:) Zobaczyć całą Szwajcarię to istne szaleństwo czasowe:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłem w Szwajcarii i wciąż chce tam wrócić, zauroczył mnie ten kraj!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam nie raz w pięknej Szwajcarii i po moście w Lucernie chodziłam. W tym roku też będę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. chciałabym tam kiedyś pojechać :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szwajcaria jest przepiękna i mimo że byłam tylko kilka dni w Bern, zakochałam się i planuję powroty :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szwajcaria jest tak piękna, na prawdę. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję się tam wybrać. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szwajcaria to jedno z miejsc, do którego mogłabym się kiedyś przeprowadzić. Tam jest tak ładnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ojej bardzo się dużo dowiedziałam :) Nie wiedziałam,że ten kraj jest taki piekny :)
  Jedyne co oni słyszałam,to jest to,że właśnie jest takie jedzenie jak Älpler Magronen.
  Pozdrawiam,
  (Mój blog)- klik!

  OdpowiedzUsuń
 9. zawsze interesował mnie ten kraj ale widocznie dużo rzeczy jeszcze o nim nie wiem :) katie-about-katie.blogspot.com - zapraszam :*

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale dużo ciekawych informacji! Nie dość, że spróbowałabym chyba większość wymienionych przez Ciebie rzeczy (m.in. ryż z kasztanami, to ciasto z bakaliami a'la nasz makowiec, paszteciki z nadzieniem), to jeszcze chętnie przejechałabym się tą windą (robi wrażenie!), zobaczyła wodospad oraz górskie widoczki, a także udała się na wystawę zegarów :)

  OdpowiedzUsuń
 11. przydatny post :)
  wspolna obserwacja ? http://paperlifex33.blogspot.com/ zacznij i daj znać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. świetne widoki:) ja byłam tylko w Genewie podczas wycieczki :)
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo przydatny post, wiele się dowiedziałam :)
  http://goldshinebeauty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe fakty ;)

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. "Nienawidzę" Twojego bloga, ilekroć na niego wchodzę uświadamiam sobie, jak wiele jest cudownych miejsc, które chcialabym zobaczyć, a nie mogę na razie :<

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Szwajcaria jest przepięknym krajem, te czyste jeziora, piękne wysokie góry ta czystość w koło...
  Ja przez 4 miesiące przebywałam w rejonie Neuchatel/Gals/Erlach i czasami Berno.
  Tylko już sporo czasu minęło bo to było w 2007 roku :-)
  Pozdrawiam serdecznie
  www.rodzinka2plus2.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. piękny kraj, wiele do zwiedzania, już nie mogę się doczekać, aby tam się wybrac:))
  pozdrawiam
  KASIA
  http://wezowypamietnik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że przyczyniasz się do istnienia tego bloga! ♥

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google i podobne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...