piątek, 13 lutego 2015

Szwajcaria - fakty i mity #8 - Szwajcaria w podrozy - wschód

Pod jednym z ostatnich postów pojawiła się propozycja stworzenia przewodnika po Szwajcarii z uwzględnieniem noclegów, atrakcji turystycznych czy specjałów, które warto spróbować. Powiem szczerze, że sama nie rozumiem, czemu nie pomyślałam o tym wcześniej. Skupiłam się przede wszystkim na życiu codziennym, a zapomniałam o tak ważnym aspekcie, jakim jest turystyka. Oczywiście miejsca, które udało mi się zwiedzić osobiście znajdziecie w zakładce SZWAJCARIA u góry strony.

Na wstępie muszę od razu wyjaśnić, że nie jestem w stanie zrobić jednego postu o pobycie w całej Szwajcarii. To tak, jakby ktoś powiedział Wam, że jedzie do Polski i chce zobaczyć coś ciekawego. Polecić można wtedy najpiękniejsze miasta i konkretny region. W czasie 3 lub 4 dni nie jesteśmy w stanie przedostać się z jednego krańca Polski na drugi, uwzględniając jeszcze dokładne zwiedzanie wszystkich atrakcji. Podobnie jest ze Szwajcarią. Mimo że ma ona bardzo dobrze rozbudowaną sieć komunikacyjną i autostradową nie ma szans na zwiedzenie całego kraju w parę dni. Dlatego podzieliłam Szwajcarię na kilka regionów, które postaram się Wam przybliżyć. Opiszę Wam przede wszystkim, co warto zobaczyć i ile pieniążków należy mieć przy sobie. Dowiecie się również o możliwościach noclegowych oraz typowych, szwajcarskich specjałach, które znane są jako prawdziwe rarytasy.

W dzisiejszym poście przybliżę Wam wschód Szwajcarii. 

Ostschweiz to obszar rozciągający się od jeziora Bodeńskiego po granicę z Liechtensteinem.


Region w przybliżeniu z zaznaczeniem największych miast.


Po wschodniej części kraju odnajdziemy dobrze znaną wszystkim Szwajcarię. Pełno tutaj rozległych pastwisk, pięknych krajobrazów, pagórków, gór i wyżyn. Tą część kraju polecam tym, którzy uwielbiają spędzać czas w otoczeniu pięknej przyrody. Kanton Ostschweiz znajduje się w niemieckojęzycznej Szwajcarii, a więc nie powinniśmy (teoretycznie) mieć problemu z dogadaniem się po niemiecku. Oczywiście każdy kanton posiada własny dialekt, lecz w większych miastach oraz w miejscach typowo turystycznych z pewnością każdy zrozumie niemiecki, bądź też angielski.

Transport
By znaleźć się w tej części Szwajcarii, można wsiąść w samolot, który wysadzi nas w miejscowości Altenrhein, ewentualnie dolecieć można także do Zürichu. Jeśli z kolei zdecydujecie się na podróż samochodem, musicie pamiętać o zakupie winiety na autostrady. W taką winietę zaopatrzyć można się na granicy oraz w przygranicznych stacjach benzynowych. Jej koszt wynosi 40 franków, a termin ważności to rok czasu (liczony zawsze od 1.1). Niestety nie istnieją tańsze zamienniki dla turystów. Nawet jeżeli tylko przejeżdżamy przez szwajcarską autostradę w drodze np. do Włoch, musimy mieć wyżej wspomnianą naklejkę. 


Jeśli chodzi o poruszanie się w obrębie kantonu to istnieją dwie możliwości: autobus lub pociąg. Rożnica pomiędzy tymi dwoma środkami lokomocji jest dość znacząca: pociąg przemieszcza się pomiędzy miastami, autobus zaś tylko w małej części miasta. Podróż pociągiem jest również szybsza. Autobus zatrzymuje się co 3 minuty lub częściej, a trasy skonstruowane są w ten sposób, by dojechać do każdego zakątka miasta. Koniec końców często szybciej podróżuje się na piechotę niż autobusem.


Cena biletów w obu przypadkach jest uzależniona od miejsca docelowego podróży. W obrębie jednej zony cena jest zawsze taka sama: nieważne czy jedziemy jeden przystanek czy 6. Przykład: przejazd na trasie wyżej wspomnianego lotniska do St. Gallen kosztuje 4.70 CHF w jedną stronę (długość 24 km, czas 52 min. z przesiadką). Kwestia podróży pociągami i autobusami może wydawać się dość skomplikowana dla początkujących podróżników, dlatego warto zaznajomić się ze stroną internetową szwajcarskiej kolei. Odsyłam Was tutaj do strony http://www.sbb.ch/home.html, na której znajduje się wyszukiwarka tras. Należy jedynie wpisać miejsce odjazdu i przyjazdu oraz konkretną datę. Znajduje się tam również informacja o kosztach przejazdów. 


Na terenie Ostschweiz działa również dość rozwinięta sieć kolei, funkcjonująca pod nazwą Appenzeller Bahn (LINK). Jest to fajna alternatywa dla osób, które nastawiają się na zwiedzanie zza okna pociągu. Trzecią możliwością jest Südostbahn (LINK), której sieć skupia się w obrębie dolnego obszaru wschodniej Szwajcarii i można nią dojechać aż do Luzern.

Jedzenie
Znajdując się w tym regionie Szwajcarii, grzechem jest nie spróbować typowych dla tego obszaru specjałów. Należą do nich między innymi St. Galler Bratwurst (grillowana, biała kiełbasa), Appenzeller Käse (ser z rejonu Appenzell), czy Appenzeller Biber (specjalny rodzaj wypieku; zdjęcie poniżej).


Noclegi
Na terenie tego obszaru turyści znajdą schronienie w hotelach, lecz osobiście polecałabym raczej pobyt w Gasthofie. Są to typowe szwajcarskie domki, często drewniane. Niektóre z nich mają nawet setki lat. Są one tańsze niż hotele, a niesamowicie oddają klimat szwajcarskich gór. Zazwyczaj są one umieszczone w takich miejscach, które mają piękny widok na przyrodę i górski krajobraz. Nie znajdziemy jednak tutaj takich luksusów, jak w hotelu. Będzie po prostu swojsko.


Najchętniej odwiedzane atrakcje turystyczne

1) Rheinfall – Wodospad na Renie (pisałam o nim TUTAJ)
Cena wstępu – 5 CHF
Dodatkowo płatna atrakcja – przepłynięcie łódką
Uwagi!
Nieczynne w okresie zimowym


2) Conny Land – Lunapark, prezentujący pokazy fok i papug
Cena wstępu – 29 CHF
Większość atrakcji w cenie
Uwagi!
Nieczynne w okresie zimowym
Atrakcje głownie dla dzieci
Swego czasu była o tym miejscu głośna afera, dotycząca złego traktowania delfinów, których obecnie już tam nie ma. Z tego powodu nigdy nie chciałam tam pojechać, nie mniej jednak jest to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc w tej części Szwajcarii.


3) Stiftsbibliotek St. Gallen – oryginalna barokowa biblioteka, w której znajdują się muzeum, wystawy oraz lapidarium
Cena wstępu – 12 CHF
Cena obejmuje wejście do każdej sali i pomieszczenia biblioteki
Uwagi!
To miejsce odkryłam podczas tworzenia tego postu i już planuje, żeby tam się udać ;)


4) Säntis Schwebebahn – podróż kolejką linową
Cena przejażdżki – 32 CHF w jedna stronę; możliwość płacenia w euro
Uwagi!
Na górze znajduje się hotel, nie wspominając już o pięknych widokach.


5) Thurwasserfälle – znajdujące się w okolicy wsi Unterwasser wodospady
Cena – gratis
Uwagi!
Koniecznie zaopatrzyć należy się w buty do wędrówki. Droga do wodospadów oraz pod nimi jest kamienista i pełna wody. Istnieje ryzyko pośliźnięcia się.


6) Większe miasta godne zobaczenia: Thurgau, Appenzell, St. Gallen
7) W tym rejonie znajduje się wiele dróg dla wędrowców. Można przemierzać je samemu bądź wykupić sobie przewodnika. Długość ich trwania waha się w granicy 1 h do nawet 6 h.


Więcej informacji na stronie http://www.ostschweiz.ch/de

Graubünden to drugi z kantonów, znajdujących się na wschodzie kraju. Jest to bardzo malowniczy obszar, gdzie zewsząd okalają nas góry. Miasteczka są malutkie, chatki typowo górskie, a życie dość tanie. Osoby, które wybierają się tutaj, mogą mieć niestety problem z porozumieniem się. W związku z położeniem kantonu i dominacją osób starszych oraz rolników, praktycznie nie usłyszymy tutaj języka niemieckiego. Większość osób porozumiewa się swoim szwajcarskim dialektem. Często jest on mieszany z dwoma innymi językami urzędowymi: językiem retoromańskim oraz włoskim.Jedzenie
Główne potrawy z tego regionu, które znane są na całą Szwajcarię to Bündner Nusstorte (tort orzechowy), Bündnerfleisch (specjalny rodzaj czerwonego mięsa) oraz Gerstensuppe (szwajcarska wersja krupniku).Transport
W tym rejonie Szwajcarii raczej się nie przemieszcza. Zarówno latem jak i zimą cel jest jeden. Przyjeżdża się tutaj ze względu na góry. W okresie zimowym główną atrakcją są stoki narciarskie i saneczkowe, latem z kolei mamy możliwość górskiej wspinaczki. Turyści, odwiedzający kanton Graubünden, osiadają w hotelach i poruszają się po okolicy. Sam transport (np. przejażdżki samochodem) jest dość ograniczony z powodu bardzo wąskich uliczek i wzgórz. Ciężko jest również znaleźć tam miejsca parkingowe. By dostać się do wybranego kurortu najlepiej poruszać się wycieczkowym busem.


Noclegi
W Graubünden znajduje się mnóstwo hoteli i domków wczasowych. Wiele z nich nazwać można tymi z wyższej półki, które oferują całą paletę kosmetycznych i relaksacyjnych dobrodziejstw. Jest to spowodowane tym, ze większość miasteczek w tym rejonie nosi znamię kurortów.


Atrakcje turystyczne
W tych okolicach największą atrakcją jest sam widok gór. Turyści przyjeżdżają głownie po to, by spędzić dzień na stoku lub powspinać się.

1) Warta uwagi jest między innymi architektura, widoczna np. przy budowie wiaduktów i mostów, które w tym kantonie występują bardzo licznie. Przykładem jest:
Albula- und Bernina-Strecke der Rhätischen Bahn
Odcinek kolei, który wpisany został na listę UNESCO.


2) Miasto Chur, a w nim:
- Stare Miasto
- Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chur
Możliwość przejazdu tzw. Panoramazug - pociągiem, z którego podziwiać można piękny krajobraz tego obszaru, a także wyżej wspomnianą kolejką.
- Wjazd kolejką linową na wyższe pietra gór – dostępne tylko z tego miasta.


3) Znane na całym świecie szwajcarskie kurorty: Arosa, Davos, San Bernardino, St. Moritz (na zdjęciu poniżej krzywa wieża w St. Moritz).


Osobiście dość często bywam w tym rejonie ze względu na moich przyjaciół, którzy tam mieszkają. Odsyłam Was do postów, które zawierają zdjęcia z kilku pobytów (są to stare posty, których z pewnością większość z Was nie miała okazji widzieć, więc zachęcam również do zostawienia komentarza ;))

Strona internetowa kantonu Graubünden - http://www.graubuenden.ch/

Ten region polecam zdecydowanie tym, którzy lubią wędrówki. Koniecznie warto zabrać ze sobą aparat, gdyż takie widoki trzeba uwiecznić!

Mam nadzieję, że post wydał się Wam ciekawy, a przy okazji zachęciłam Was do odwiedzin tego pięknego kraju. Jeśli ktoś z Was miałby jakieś dodatkowe pytania, możecie je zadawać w komentarzu na dole strony lub prywatnie, wysyłając do mnie maila (zakładka KONTAKT). Chętnie pomogę również w zaplanowaniu całego wyjazdu, tras podróży itp.


14 komentarzy:

 1. wow Kochana ile swietnych praktycznych informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne widoki, mam nadzieję, że będę kiedyś miała okazję pojechać do Szwajcarii, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy wpis! Chętnie kiedyś wybiorę się do Szwajcarii (ze względu na przyrodę i na tę bibliotekę barokową - muszę to zobaczyć!).

  OdpowiedzUsuń
 4. Marzy mi się takie podróżowanie i zwiedzanie :)
  I czuję, że zakochałabym się w tych serach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym tam pojechała! ;D

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne miejsce! Chciałabym tam jechać.

  Obserwuję i zapraszam :)
  polgia.blogspot.be

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie zawsze fascynowały przejazdy pociągami po Szwajcarii, tunele i wdoki musza być piekne i zapierają dech:) oby się udało kiedyś spełnić takie marzenie

  OdpowiedzUsuń
 8. Appenzeller Biber mnie ciekawi,

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki, za ten post, to chyba ja byłam tą osobą która chciała coś więcej poczytać o Szwajcarii. Brzmi ciekawie, czekam jeszcze na inne rejony.

  Zapraszam do mnie na www.lap-stajla.blogspot.com u mnie post o inspiracjach pączkowych.

  OdpowiedzUsuń
 10. O, super! A ostatnio nawet myślałam o odwiedzeniu Szwajcarii, więc post jak najbardziej przydatny :)
  dziennik-miedzymiastowy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie byłam w Szwajcarii , ale skusiłam się na przeczytanie notki bo mam w planach wyjazd :) Super wszystko opisane , będę zaglądać dlatego obserwuje :*
  pomożesz mi (klikami) ? slodkieslodkieczary.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. ciekawy post! nie byłam w szwajcarii, ale bardzo chciałabym tam pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy post i sporo przydatnych informacji dla kogoś kto się wybiera do Szwajcarii. Domki szwajcarskie są urocze, a ja chętnie spróbowałabym tego sera o którym wspominałaś :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że przyczyniasz się do istnienia tego bloga! ♥

W związku z ustawą RODO o ochronie danych osobowych, informuję, że na tej stronie używane są pliki cookie Google i podobne technologie do ulepszania i dostosowywania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Komentując, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych i informacji zawartych w plikach cookies.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...